Destek Hattı

+90 535 725 83 17

PELETLİ KALORİFER SİSTEMLERİ

Hizmetlerimiz

Peletli Kazanlar son yıllarda geliştirilen sistemlerdir. Yakıt olarak düşük emisyon oranına sahip peleti kullanan bu sistemler oldukça temiz, kullanışlı ve çevre dostu sistemlerdir. Peletli kazanlarda üretilen sıcak su hem ısıtma hem de evin sıcak su ihtiyacını karşılamak için kullanılabilir. Sıcak su ihtiyacı için ayrıca boylere gereksinim duyulmaktadır

PELETLİ SOBALAR

Peletli sobalar ise tek bir ortamı ya da iki ortamı ısıtmak amacıyla kullanılan sistemlerdir. Çalışma prensibi şu şekildedir: Ortamdan alınan hava sobadan geçerken ısı değiştirici vasıtasıyla yanan peletin ısısını alarak ısıtılmış olarak ısıtılmak istenen ortama verilir. Genellikle küçük evler, dükkanlar, ofislerde kullanılmaktadır.

Pelet Nedir?

Son yüzyıldaki en önemli sorunlardan biri içinde yaşadığımız dünyanın, küresel ısınma ve çevre kirliliği tehlikesi ile karşı karşıya olmasıdır. İşte tam da bu noktada gerek doğal olarak elde edilmesi ve kullanımı neticesinde doğaya minimum zarar vermesi, gerekse uzun vadede ekonomik olması nedeniyle alternatif bir enerji kaynağı olarak ‘pelet’ karşımıza çıkmaktadır. Kelime anlamı olarak tablet, misket, yumak, topak anlamlarına gelen pelet, terminolojik olarak, genellikle küçük formda oluşturulmuş, genellikle 6-10 mm çapında ve 10-50 mm arasında uzunluğu olan, sıkıştırılmış; talaş, odun yongaları, ağaç kabuğu, zirai ürünler, ekinlerin sapları, fındık, badem, ceviz kabukları gibi doğal ürün ve atıklardan elde edilen bir yakıt türüdür. Bütün odun çeşitlerini kullanarak pelet üretilebilir. Ancak yumuşak odun türleri (ibreli ağaçlar) pelet için daha uygundur. Çünkü yumuşak odun türleri sert odun türlerinden (yapraklı ağaçlar) daha çok lignin içermektedir. Lignin doğal yapıştırıcı madde olarak odunun içinde olduğunda pelet üretiminde bağlayıcı madde olarak katkı sağlar. Pelet üretiminde herhangi bir ek katkı maddesine gerek duyulmaz. Herhangi bir katkı olmadan üretilebilen pelet, kalorifer kazanlarında, evdeki sobalarda (pelet sobası), sanayide, ekmek fırınlarında ve farklı yerlerde kullanılabilir.

NEDEN PELET?

ÇEVRE DOSTU

Ahşap pelet, yüksek kükürt oranına ve karbondioksit emisyonuna sebep olan fosil yakıtların aksine, çevreye en az zarar veren yakıt türüdür.

EKONOMİK

Hammade konusunda problem olmaması ve dış ticarete bağlı kalınmaması sonucu fiyatta değişme olmaması %40’a varan tasarruf sağlar.

DAHA GÜVENLİ

İçeriğinde sülfür ve diğer gazları barındırmadığından soba zehirlenmesi gibi tehlikelerin önüne geçerek güvenilir olmasıdır.

DAHA TEMİZ

Diğer yakıtlara göre kullanım sonrası atık miktarının çok az olması ve toz olmaması temizliği daha kolay olmasıdır.

Peletin Avantajları

 • Fosil yakıt ithalatının azaltılması ve ülke ekonomisine katkı sağlaması.
 • %100 yerli öz kaynaklardan üretilmesi.
 • Sürdürülebilir bir kaynak olması.
 • Diğer fosil yakıtların kullanımına göre daha az tehlikelidir.
 • Elektrik enerjisi üretiminde kullanılabilir olması.
 • Katı yakıtlı sistemler içinde en temiz yanma sistemi pelet yakma sistemleridir.
 • Oduna oranla depolanması için çok daha az yer gerektirir.
 • Ticari pelet üretimi için ağaç kesilmesi gerekmez. Pelet ormanın atığını değerlendirir. Bu yönü ile kolayca tutuşabilir orman atıklarının toplanması sonucu, ormanların yangına karşı da korunmasına katkı sağlar.
 • Odun pelet ısıtma sistemleri, ozon dostudur ve Kyoto Protokolüne göre kabul edilebilir CO salınım eşik değerlerinin altındadır.
 • Klasik katı yakıtlı sistemlerde, bacalarda önemli oranda kreozot (katran ruhu) oluşur. Pelet sistemlerde ise kreozot hemen hemen hiç yoktur.
 • Bu nedenle bir baca olmaksızın da dışarı egzost edilebilir. (hermetik kombilerde olduğu gibi) Kömür gibi zehirleme tehlikesi yoktur.
 • Bu nedenle bir baca olmaksızın da dışarı egzost edilebilir. (hermetik kombilerde olduğu gibi)
 • Kömür gibi zehirleme tehlikesi yoktur.
 • Kazan dairesi toz duman olmaz.
 • Redüktör ve fanda daha düşük kapasitede motorlar yeteceğinden elektrik tasarrufu sağlar.
 • Elektrikler kesildiğinde kaza dairesine müdahele gerektirmez